Adıyaman'ın yakıcı güneşi enerjiye dönüşüyor

Türkiye'nin en fazla güneş alan bölgelerinden olan Güneydoğu Anadolu'da kurulumu artan güneş enerjisi santralleri sayesinde yenilenebilir enerji üretim kapasitesi artıyor.

Adıyaman'ın yakıcı güneşi enerjiye dönüşüyor

Güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek bölgeler arasında en yüksek verime sahip iller arasında bulunan Adıyaman, son yıllarda bu alanda önemli yatırımlara ev sahipliği yapmaya başladı.

Özellikle enerji maliyetlerinin çok yükselmesi ve güneş enerjisi sistemlerinde panellerin maliyetlerinin neredeyse üçte bir seviyelerine düşmesi insanların yatırım iştahlarını açıyor. 

Kahta OSB'de devletin sağladığı olanaklarla binaların çatılarına kurulan güneş enerjisi panelleri hem işletme maliyetlerini düşürüyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Güneş enerjisi santrali (GES) kurulumu için kalkınma ajansları veya Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan kurulum maliyetinin yüzde 50'si hibe olarak alınabiliyor.

Enerji Uzmanı Ömer Çelebi,son dört yılda yenilenebilir enerjide yaşanan sıçramaya dikkat çekerek,artış hızına paralel enerji alt yapısının güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

30 yıllık mevcut enerji alt yapısının mikro şebekeler için tasarlanmadığını belirterek GES'lerin yaygınlaşmasınailişkin şu açıklmalarda bulundu;

Güneş Enerji Santrallerinin (GES) özellikle sanayi tesislerinde çatı şeklinde yaygınlaşması önümüzdeki dönemlerde kademeli olarak artacak. 
Ancak bu artış hızı için enerji alt yapısının biraz daha büyümesi ve enerjide kalite artışının sürdürülebilir olması gerekiyor. Çünkü en az 30 sene önce mevcut geniş şebeke alt yapımız dağıtık veya mikro şebekeler için tasarlanmış değil. Çünkü yenilenebilir enerji son 4 yılda sıçrama gösterdi. Bu sıçrama için hızlı bir alt yapı kurmamız lazım, tabi başka nedenler de var"dedi. 
KAHTADA BUGÜN