Badem Diyarı Kahta'da Hasat Devam Ediyor

Adıyaman'ın en büyük badem alanlarının yer aldığı badem diyarı Kahta'da,hasat devam ediyor.

Badem Diyarı Kahta'da Hasat Devam Ediyor

Türkiye'nin en büyük badem bahçelerinin bulunduğu Adıyaman'da,badem üretimin 8 yılda 20 katın üzerine çıkarak 75 bin dekara yaklaştığı,4 milyon badem ağacının yer aldığı Adıyaman'da bunun 2 milyon 500 bininin Kahta ilçesinde yer alıyor.

Bu yıl meydana gelen fırtına, dolu, sel ve kuraklık gibi doğal afetlere rağmen mahsülün iyi olduğu Kahta'da badem üreticileri, alım fiyatlarının 55 randımanın altına düşmemesi beklentisi içersinde.

Beraberinde İlçe Tarım Müdürü Zülküf Orak ile birlikte hasadın devam ettiği badem alanlarında incelemelerde bulunan Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı,badem üretcisinin alım fiyatlarının bu yıl 55 randımanın altına düşmemesi beklentisi içersinde olduğunu belirterek,üreticinin kazanması ve yeni badem alanlarının oluşması için en azından hasat döneminde ithal bademde vergi oranını yükseltmesi gerektiğini söyledi.

Badem üretcisinin bu yıl verimden memnun olduğunu söyleyen Kahta İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zülküf Orak ise yaşanan kuraklık, fırtına ve doğal afetlere rağmen Kahta'da ağaç başına 8-10 kilo arasında bir verim beklediklerini ifade etti.-HABER MERKEZİ