Badem Fiyatı Üreticinin Yüzünü Güldürdü

Badem üretiminde Türkiye'de birinci sırada yer alan Adıyaman'da açıklanan badem randıman taban fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü.

Badem Fiyatı Üreticinin Yüzünü Güldürdü

Adıyaman Badem Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Sena Yıldırım,Kahta Ziraat Odası Tarım Danışmanı Mutlu Şahin ve birlik yönetcilerinin katılımnda birlik binasında düzenlediği basın toplantısında 2021 yılı üretim sezonuna ait badem randıman taban fiyatını açıkladı.

Adıyaman Badem Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Sena Yıldırım,yönetim kurulu kararı ile 2021 yılı üretim sezonuna ait badem randıman taban fiyatının 55 kuruş olarak belirlendiğini duyurdu.

Fiyat belirlenmesinde tarım girdilerindeki yüksek artışlar,üretim maliyetleri,tüketici endeksi ve dünya badem verileri göz önünde bulundurularak belirlendiğini ifade etti.

Başkan Yıldırıım,açıklamasında;

"Malumunuz olduğu üzere ilimiz badem alana v ürün bakımından Türkiye'de birinci sıradadır.“Hasat sezonunun başlamasıyla beraber taban fiyatlarındaki belirsizliği gidermek konusunda bir zorunluluk oluşmuştur. Bu belirsizliği gidermek için kooperatifimizin yönetim kurulu toplanarak bir taban fiyat belirlemiştir. Bunu belirlerken son yılların tarım girdilerindeki yüksek artışlar, üretim maliyetleri, tüketici endeksli ve dünya badem verileri ve fiyatları incelenmiş, değerlendirilmiş ve badem üretiminde sürdürülebilirliği devam ettirmek, üreticiyi korumak için birliğimiz yönetim kurulu tarafından 2021 yılı üretim sezonuna ait randıman taban fiyatını 55 kuruş olarak belirlemiştir. Tüm ülkemize, esnafımıza ve üreticilerimize hayırlı olsun"dedi.-KAHTADA BUGÜN