Başkan Turanlı: Badem Üreticisinin gözü kulağı gelecek müjdeli haberde

Kâhta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, “Türkiye badem piyasasında fiyat belirleme noktasında bütün badem üreticilerimizin gözleri Tarım bakanlığı ve Tarım Kredi Kooperatifi genel müdürlüğünün vereceği müjdeli haberde”dedi.

Başkan Turanlı: Badem Üreticisinin gözü kulağı gelecek müjdeli haberde

Türkiye’nin önemli badem merkezlerinden badem diyarı Kâhta’da 2021 yılı badem hasadı başladı.74 bin dekar badem alanın yer aldığı badem diyarı Kahta'da,12  ila 14 bin ton arası badem rekoltesi bekleniyor. 

Hasadın başlaması dolayısıyla beraberinde tarım danışmanları ile birlikte İlçeye bağlı Hacıyusuf Köyü Kınık mezrasında Bilal Demiral çiftçimize ait Badem bahçesinde yapılan hasada katılan Kâhta Ziraat odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu, bol ve bereketli bir hasat sezonu dileyerek işçilere maske dağıttı,mesafe ve hijyene dikkat edilmesi konusunda bilgilendirmede bulundu.

Ziyaretinin ardından Badem hasadına ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Turanlı, üreticinin gözü ve kulağının  Tarım bakanlığı ve Tarım Kredi Kooperatifi genel müdürlüğünün vereceği müjdeli haberde olduğunu belirterek,”2021 yılı badem hasadı Kahta ilçemizde başladı. Bu yıl yaşanan ykuraklığa ve fırtınaya rağmen  çiftçilerimiz üretime devam ediyor. Tarım girdi fiyatları  gübre başta olmak üzere ilaç ve mazot  geçen yıla oranla yüzde yüz artmıştır. Badem üreticisi olarak Bu girdi fiyat artışları göz önünde bulundurularak bu yılki badem randıman fiyatı 50-55 kuruş arası beklemekteyiz.

Bu hasat döneminde ticaret ve sanayi bakanlığı ithal bademde vergi oranını bir an önce yükselterek üreticilerimizin bin bir çaba ile üretmiş olduğu yerli ürün olan bademimizin hak ettiği fiyatı belirtilmesi gerekmektedir.

2021 yılında ülkemize kazandıracağımız ve Türkiye' de 74 bin dekar badem alanına sahip Badem diyarı olan bölgemizde toplam alanın % 40 'ı verime gelmiştir. Badem Diyarı olan bölgemizde üretilen yerli badem rekolte miktarı 12-14 bin ton civarında beklemekteyiz. 

Türkiye badem piyasasında fiyat belirleme noktasında bütün badem üreticilerimizin gözleri Tarım bakanlığı ve Tarım Kredi Kooperatifi genel müdürlüğünün vereceği müjdeli haberde.

Kâhta Ziraat Odası Başkanlığı olarak 2021 Badem hasat yılının tüm çiftçilerimize bereketli olmasını diliyorum”dedi.-KAHTADA BUGÜN