Başkan Yeni: Elimizde Virüse Karşı Etkili Bir Silah Var: Aşı

AK Parti Kahta İlçe Başkanı Bedir Yeni, “Virüs bizi bulmasın diye kaçıyorduk, şimdi virüse karşı etkili bir silah var. Eğer toplum olarak biran önce aşı olursak bu hastalığı en kısa sürede def edip kurtulabiliriz ve eski yaşantımıza biran önce dönmüş olacağız ”dedi.

Başkan Yeni: Elimizde Virüse Karşı Etkili Bir Silah Var: Aşı

AK Parti Kâhta İlçe Başkanı Bedir, bugün Kâhta Devlet Hastanesinde doz BioNTech aşısını yaptıktan sonra Kâhta Devlet Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Emin Parlak ile birlikte devam eden aşılamaya ilişkin haber sitemize önemli açıklamada bulundular. 

AK Parti Kâhta İlçe Başkanı Bedir Yeni, aşının önemine dikkat çekerek, vatandaşların aşı ile ilgili ortada dolaşan söylentilere itibar etmemelerini ve mutlaka aşı olmarını istedi.

Normal, eski hayatımıza dönmemiz için biran önce her kesin olması gerektiğinin altını çizen Başkan Yeni, haber sitemize şu açıklamalarda bulundu;

Eşimle birlikte bugün birinci doz BioNTech aşımızı yaptık. Aşı ile ilgili dedikodulara, söylentilere kimse itibar etmesin. Yok, Alman aşısı böyleymiş, yok Çin aşısı şöyleymiş şeklinde iddialara kimse inanmasın. Devletimizin sunduğu aşı güvenli ve herkesi aşı olmaya davet ediyorum. Üstelik Covid-19’ın ilacı yok. Tek bir şey var oda aşı. Dünyayı saran bu hastalıktan dolayı çoğu dünya devi ülkelerin ekonomileri ve sağlık sistemleri çüktü. Ülke olarak bizde çok etkilendik ama Allaha şükür hükümetimizin sağlıkta yapmış olduğu devrim sayesinde Covid-19 ile mücadelede en başarılı ülkeler arasında yer aldık. Dünya devi denilen ülkelerin hastanelerinin durumunu ekranlardan hepimiz izledik. İnsanlar koridorlarda yatırılıyordu, Covid-19 hastalarının durumlarına göre müdahale ediliyordu, durumu ağır olanlar resmen ölüme terk ediliyordu. Dünya ekonomik devi birçok ülke maske ve dezenfektan bulamıyordu. Bu sebeple söylentilere itibar etmeden aşı olmamız lazım. Çünkü bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından biri aşı. Normal, eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor. Artık bugün virüs karşısında elimizde bir silah var, bugüne kadar yoktu. Virüs bizi bulmasın diye kaçıyorduk, şimdi virüse karşı etkili bir silah var. Eğer toplum olarak biran önce aşı olursak bu hastalığı en kısa sürede def edip kurtulabiliriz ve eski yaşantımıza biran önce dönmüş olacağız. Başhekimiz bugüne kadar günde 1000 bin aşı yaptıklarını bugün itibarı ile bu sayının 1200’e çıktığını ifade etti. Bu sayıyı daha da artırmamız lazım.Ben buradan göründüğü günden beri gece gündüz demeden çalışan, ailesinden sevdiklerinden ayrı kalan sağlık çalışanlarımızın hakkını ödemek mümkün değil. Onlara büyük bir teşekkür borçluyuz.” dedi.

Kâhta Devlet Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Emin Parlak ise haber sitemize yapmış olduğu açıklamada, vatandaşların aşıya ulaşması için bütün çalışmaları tamamladıklarını,1000 olan aşı kapasitesini 1200 olarak günnellediklerini söyledi.

Kâhta’da günlük pozitif vaka sayısının 5’e düştüğünü, acil serviste 4 hasta, yoğun bakımda ise hasta olmadığını işaret eden Başhekim Parlak, açılmasında şunları ifade etti;

Pandemi ile mücadele kapsamında göreve başladığımız günden beri çalışmalarımız devam etmektedir. Nisan ayında covid serviste yatan hasta sayımız 40 civarındayken, bu gün 4 civarında hastamız var. Yoğun bakımda yatan hastamız 7-8 civarında iken şu an yoğun bakımında yatan hastamız bulunmamaktadır. Günlük pozitif vaka sayımız 5 civarına kadar inmiştir. Tam kapanma sürecinin bir kazanımı olarak vaka sayıları düşmüş, risk gruplarının büyük oranda aşılanması ile birlikte hasta sayımızda belirgin azalma olmuştur. 50 yaş üstünün aşılanmaya başlanması ile birlikte hastanemizde günlük aşı randevusu 1170'e arttırılmıştır. Hastanemizde bu gün itibari ile başvuru olduğunda her gün 1000 in üzerinde aşı yapma kapasitemiz vardır. Kapasitemizi arttırmamıza rağmen randevusu açılan risk gruplarında başvuru oranı maalesef %50 civarında kalmıştır. Halkımızın aşıya ulaşması için var gücümüzle çalışmaktayız, ilçe sağlık müdürlüğümüz vatandaşlarımıza ulaşarak randevu almaları ve aşıya ulaşmaları için bütün kolaylıkları sağlamaktadır. İnşallah bu yaz döneminde Kâhta halkının tamamına yakınını aşılayabilirsek pandeminin hayatımıza olan olumsuz etkisini en aza indirmiş olacağız. Amacımız en kısa sürede Kâhta’mızı aşılayarak bu hastalığı en kısa sürede def edip kurtulmayı hedefliyoruz.

Nisan 15 ten bu güne 1027 sinovac,  3786 biontech olmak üzere toplam 4813 vatandaşımız aşılanmış olup bu gün itibari ile Kâhta devlet hastanesi olarak günlük aşı kapasitemiz 1200 olarak güncellenmiştir. Başvuru olması durumunda her gün 1200 kişiye hastanemizde aşı uygulanacaktır. Vatandaşımızın aşıya en kolay şekilde ulaşması için bütün çalışmalarımız tamamlanmıştır ”diye konuştu.-KAHTA'DA BUGÜN