Corona mücadelesinde eskiye mi dönüyoruz?

KAHTADA BUGÜN/Korona virüsü (Covid-19) vakıalarının her geçen gün katlanarak artığı Adıyaman ve ilçelerinde artan vaka sayıları hastanelere de yansıdı, hastaneye yatan hasta sayısında ciddi bir artış var.

Corona mücadelesinde eskiye mi dönüyoruz?

Millet olarak Koronavirüsü çok çabuk unuttuk! Ne maske ne sosyal mesafe kaldı. Koronavirüs adeta unutuldu... Maske takanların sayısı bir hayli azalırken, sosyal mesafe diye bir şey kalmadı...

Ülke genelinde olduğu gibi Adıyaman’da da çok fazla normalleştik. “Yeni normalleşme” ile birlikte hayat süratle gereğinden fazla normale döndü. Vaka sayısı artıyor, sokakta tedbir de yok denetim de. Her gün yeni vakalar baş gösteriyor, karantina uygulanan yerlerin sayısı giderek artıyor. Restoranlar, kafeteryalar ve düğün salonlarının birçoğu bırakın yeni normalleşmeyi eskiye rahmet okutuyor.

Pozitif olan birçok insan çok rahat bir şekilde cadde, sokaklarda, taziye yerlerinde, düğün evlerinde cirit atıyor.

Türkiye’de normalleşme adımları çerçevesinde 1 Temmuz itibariyle kısıtlamaların gevşetilmesiyle ülke genelinde olduğu gibi Adıyaman ve ilçelerinde de vaka sayılarındaki artış artarak devam ederken,hastanelerde servislerin dolduğu, kapatılan birçok servisin yeniden pandemi servisine dönüştürülmeye başlandığı bildirildi.

Adıyaman  Valiliğinin son açıklamasına göre 167 evin karantinaya alındığı kentte, edinilen bilgiye göre ilin tek hastanesi konumundaki Araştırma Hastanesinde yoğun bakım ünitesinde doluluk oranının tekrar yükseldiği, önümüzdeki günlerde hem Covid-19 hastaları için hem de Covid-19 dışı hastaları için ciddi anlamda yoğun bakım yatağı sıkıntısı yaşanacağı ifade ediliyor.

Son 15-20 gün içerisinde salgından dolayı yaklaşık 10 kişinin yaşamını kaybettiği Kâhta’da ise durum hiç de iç açıcı değil. Hastane kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgiye göre Devlet Hastanesinde 20 pozitif hastanın yattığı, hastanede göğüs doktoru olmadığında ağır hastaların Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi veya çevre illerdeki hastanelere sevk edildikleri, iki servisin dolmak üzere olduğu ve daha önce kapanan Covid-19 servisinin tekrardan açılacağı öğrenildi. HABER: Ziya BOZKURT