Hasat Yangınlarına Biçerdöverler mi Neden Oluyor?

Kâhta’da geçtiğimiz hafta arpa hasadının başlamasıyla ekin alanlarında çıkan yangınlar beraberinde birçok iddiaları gündeme getirdi. WhatsApp hattımızdan bize ulaşan bir çiftçi, hasat yangınlarının çoğunun biçerdöverlerin yere yakın biçim yapmasından kaynaklandığını iddia etti.

Hasat Yangınlarına Biçerdöverler mi Neden Oluyor?

Son yıllarda yem fiyatlarındaki artıştan dolayı hayvancılık sektörünün samana rağbet etmesinden dolayı samanın iyi para ettiğini belirten çiftçi, hasat yangınlarının özellikle biçim karşılığında saman alan biçerdöver sahiplerinin biçim yaparken daha fazla saman almak için yere yakın biçim yapılmasından kaynaklandığını söyledi.

İddiaya ilişkin görüşünü aldığımız uzmanlar;

“Hububat mahsulünün tarlanın taşlık, engebeli, olması durumunda en fazla 15 cm, düz ve tesviyeli olması durumunda ise en fazla 10 cm. yükseklikten hasat edilecek, bu şekilde alçaktan biçim yapılarak tarlanın sürümünün kolaylaştırılacaktır. Orman sahalarına bitişik tarım alanlarında ve yol kenarlarında tarlası bulunan çiftçiler en az 8-10 cm genişliğinde toprağı sürerek emniyet bandı oluşturacaklardır. Yangın tehlikesine karşı, biçerdöverlerde ve balya bağlama makinelerinde en az 2 adet (6 kg) yeni doldurulmuş (hasat dönemi dolum ve kontrollü) yangın söndürücüsü ve ilk yardım çantası bulundurularak, kazalara karşı gerekli emniyet tedbirleri alınmış olacaktır. Yangın tehlikesi nedeniyle özellikle trafik yoğunluğu fazla olan yol kenarlarındaki tarlalar öncelikle hasat edilecektir. Biçerdöverin bağlı bulunduğu yerin Ziraat Odası Başkanlığınca kayıt ve tescil edildiğine dair araç plakaları takılacaktır. İlimizde bu yıl biçerdöverlerle hububat hasadında kabul edilen dane kayıp oranı %1,5 olarak belirlenmiştir. Yapılacak kontrollerde bu oran esas alınacaktır” şeklinde ifade etti.

KAHTA’DA BUGÜN