Kahta Belediyesinden İçme Suyu Açıklaması: İçme suyunda problem yok!

Kahta'da özellikle çocukların içme suyundan kaynaklı kusma ve ishal şikayetiyle Kahta Devlet Hastanesi’ne başvurduğu iddialarına ilişkin, Kahta Belediyesinden açıklama geldi.

Kahta Belediyesinden İçme Suyu Açıklaması: İçme suyunda problem yok!

İddialara ilşkin Kahta Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada  ilçede özellikle çocukların içme suyundan kaynaklı kusma ve ishal şikâyetiyle Kahta Devlet Hastanesi’ne başvurduğu iddialarına ilişkin, belediye ve sağlık ekiplerince içme suyundan numuneler alındığı, yapılan kontrol neticesinde içme suyunda sağlığa zararlı herhangi bir probleme rastlanmadığı tespit edildiği belirtildi.

İddialara ilşkin açıklamada bulunan Kahta Belediyesi Su İşleri Müdürü Mehmet Yaşar Başaslan, vatandaşlara sosyal medya üzerinden yapılan asılsız paylaşımlara itibar etmemelerini belirterek “Kahta ilçesinde içme suyu ile ilgili olarak sosyal medyada ortaya atılan ‘özellikle çocukların salgından mı yoksa içme suyundan mı ishal oluyor’ iddialarının öğrenilmesinin ardından hem belediye hem de sağlık ekipleri, ivedi bir şekilde harekete geçmiştir. İlçemizin farklı bölgelerinden günlük düzenli olarak zaten içme suyu numuneleri alınıyor. Ekipler bu olay üzerine tekrar bir inceleme yaparak ilçenin farklı yerlerinden içme suyu numuneleri aldı. Yapılan ilk kontrol neticesinde içme suyunda herhangi bir probleme rastlanmamıştır. Su temiz ve içilebilir.  Zaten bugüne kadar alınan numunelerde herhangi bir olumsuzluğa da rastlanmamıştır. İlçemizdeki tüm su kaynaklarında gerekli kontroller günlük yapılıyor. İl ve İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından takip ediliyor. Sürekli tahliller yapılıyor. Bugüne kadar suda herhangi bu sorun bulunmadı.

Ayrıca, ekiplerimiz tarafından arıtma tesisinde teknik ekiplerce beraber günlük farklı zaman aralıklarında rutin olarak içme suyu analizi yapmakta ve bunlar raporlanmaktadır. Yapılan tahlil sonuçlarında, hastalığa zarar verecek herhangi bir sorun görülmemektedir. Tahlil sonuçlarımız Avrupa Birliği İçme Suyu standartlarına uygundur. Sosyal medyada çıkan asılsız iddialara, halkımızın itibar etmemelerini istirham ediyoruz” dedi.-KAHTADA BUGÜN