Kahta Ziraat Odası Başkanı Turanlı'dan ÇKS Uyarısı

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, 2021 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının 30 Haziran 2021 tarihi mesai bitiminde sona ereceğini belirterek 30 Haziran 2021 tarihine kadar başvuruda bulunmayan üreticilerin desteklemelerden faydalanamayacağını söyledi.

Kahta Ziraat Odası Başkanı Turanlı'dan ÇKS Uyarısı

Desteklerden faydalanmak isteyen çiftçilerin 30 Haziran 2021 tarihi mesai bitimine kadar Kahta Ziraat Odasından alacakları Çiftçi Belgesi ile bağlı bulundukları İl,İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine kayıtlara esas evraklar ile müracaatta bulunmalarını isteyen Başkan Turanlı,yamış olduğu açıklamada;

"2021 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları ÇKS Yönetmeliği ve Genelgesinde belirtildiği üzere 01 Eylül 2020 tarihinde başlamış ve 30 Haziran 2021 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. Önümüzde çalışma günü olarak 10 gün gibi kısa bir süre kaldı.

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı yaptığı açıklamada; “Üreticilerimizin, Bakanlığımızca uygulamada olan Mazot ve Gübre Desteği, Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteği, Sertifikalı Tohum Üretimi Desteği, Sertifikalı Fidan/Fide Kullanımı Desteği, İyi Tarım Uygulamaları Desteği, Organik Tarım Desteği, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Hububat- Baklagil Fark Ödemesi Desteği, Küçük Aile İşletmesi desteği, Yem Bitkileri Desteği, Katı Organik – Organomineral Gübre Desteği, Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Desteğinden faydalanabilmeleri için ÇKS'ye kayıtlı olma zorunluluğu bulunmaktadır.

2021 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıt ve güncellemesi için başvuruda bulunmayan üreticilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları ve bahsedilen desteklemelere müracaat edebilmeleri için 30 Haziran 2021 tarihi mesai bitimine kadar odamızdan alacakları Çiftçi Belgesi ile bağlı bulundukları İl İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize kayıtlara esas evraklar ile müracaatta bulunmaları önem arz etmektedir.

30 Haziran 2021 tarihine kadar başvuruda bulunmayan üreticilerimiz Bakanlığımızca uygulamada olan ve Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden yürütülen desteklemelerden faydalanamayacaktır. Üretime katkı sağlayan bütün üreticilerimize teşekkür ediyor, ürünlerinin bol ve bereketli olmasını diliyorum" ded.         

KAHTADA BUGÜN