Kahta’da Çanakkale Zaferi ve Şehitler Anıldı

HABER-MERKEZİ-Kahta ilçesinde 18 Mart Çanakkale Zaferinin 106. yıl dönümü ve Şehitler Günü münasebetiyle Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programı gerçekleştirildi.

Kahta’da Çanakkale Zaferi ve Şehitler Anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferinin 106. yıl dönümü ve Şehitler Günü münasebetiyle düzenlenen program, Şehitliklerin ziyaret edilmesi ve Atatürk Anıtına Çelenk sunulmasıyla başladı.

Kahta Kültür Merkezinde programa devam edildi. Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulu tarafından hazırlanan programda öğrenciler Çanakkale ve şehitler ile ilgili orotoryo gösterisi, sinevizyon ve şiirlerin seslendirdi.

Engel tanımayan Türkçe Öğretmeni Bekir Atalay, Çanakkale Şehitlerine adlı şiiri okurken izleyicileri performansı ile etkiledi.

Programın açılış ve selamlama konuşmasında Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhammed Akçal “Çanakkale müdafaası yapılmış ve kazanılmıştır. Atalarımız üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirmişlerdir. Onlar vazifelerini yerine getirmiş olsa da bizim için bu vazife yeni başlamıştır. Çanakkale ruhuyla kuşanarak bu vatanın çocukları olduğumuzu hatırlayıp onların bizlere mirası olan bu vatanı daha çok sevip canımızdan aziz bilelim.“ ifadelerini kullandı.

Çanakkale Zaferinin büyük imkansızlıklara rağmen, milletimizin bağımsızlığını, onurunu ve vatanını korumak uğruna yapabilecekleri fedakarlıkları gözler önüne seren şanlı bir destan olduğunu kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tunçmen, “

Çanakkale, milletimizin varoluş mücadelesidir.  Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda askerlerimizin, dünyayı hayrete düşüren kahramanlık destanıdır. Bir düğüne gider gibi kurşunlara atılan kahraman askerimizin destanıdır.

Mİnanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duygularının, zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı koymadaki Mehmetçiğin üstün başarısını gösteren bir mücadeledir Çanakkale.

Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan biricik evlatlarını bağrına basıp, başına kurbanlık koyun gibi kınalar yakıp cepheye gönderdiği oğluna ‘Ya şehit ol, ya gazi’ demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan analardır.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevziisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Çanakkale insani değerlerin destanıdır.

Irkları, renkleri ve dilleri değişik, çeşitli milletlerden oluşan orduların milletimizi yok etmek amacıyla karadan, denizden ve havadan üzerimize saldırdığı büyük bir savaştır Çanakkale.

Fakat Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, sömürgeci güçleri karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki teknolojik üstünlük ve insan gücü üstünlüğüne sahip olan sömürgeci güçler, inancın, imanın, azmin, dayanışmanın, bir ve beraber olmanın karşısında yenik düşmüştür.

Arkadaşlar, O öyle bir ruhtur ki ben esir yaşamaktansa özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhudur.  

Evet arkadaşlar İşte bu ruh, bu coğrafya parçasını vatan yaptı. Toprak, kanla yoğrulmuşsa ve bedeli canla ödenmişse artık adı vatandır. Ve vatan özgürlüktür. Şu an al bayrağımızın altında ben özgürce konuşabiliyorsam, siz özgürce dinleyebiliyor ve özgürce yaşayabiliyosanız, her birimiz inancımızı dilediğimiz gibi yaşayabiliyorsak unutmayalım ki atalarımız bu coğrafya parçasını vatan yaptığı içindir.

Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hepinize şükranlarımı sunuyorum. “ şeklinde konuştu.

Turgut Özal İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı Çanakkale Savaşını anlatan oratoryo ve şiir seslendirmeleriyle devam eden etkinlikte zaman zaman duygulu anlar yaşandı.

Program, Kaymakam Abdil Koç’un etkinlikte görev alan öğrencileri tebrik etmesi ve Gazi, Şehit Yakınları ile hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.