Kahtalı kadınlar okuma yazma kursu sayesinde hayalini gerçeğe dönüştürüyor

Kahta Kadın Gelişim Merkezinde 20-80 yaş arası okuma yazma kursuna devam eden kadınlar, düzenlenen mezuniyet töreniyle sertifikalarını aldı. Kaynak: Artık tabelaları okuyor, telefonla arama yapabiliyorlar

Kahtalı kadınlar okuma yazma kursu sayesinde hayalini gerçeğe dönüştürüyor

2019 yılında Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından verilen hibeyle kurulan Kahta Kadın Gelişim Merkezi'nde düzenlenen okuma yazma kursuna katılan 20 kadın, 4 aylık eğitimin ardından diplomalarını aldı.

Düzenlenen mezuniyet töreninde okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşayan kadınlar, cübbe giyip, kep takarak bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Kahta Kadın Gelişim Merkezi Müdürü Medine Şahin, okuma yazma öğrenen kadınların artık telefonla arama yapabildiklerini, tabelaları okuyabildiklerini ve hastaneye gidebildiklerini söyledi.

Şahin, “Bugün mezun olan 20 öğrencimiz 4 aylık eğitimlerinin ardından diplomalarını aldı. Onlar için mezuniyet töreni düzenlendi. 20-80 yaş arasındaki kursiyerlerimiz birinci ve ikinci kademe eğitimden sonra okuryazar olarak ilkokul mezunu oldular. Hepsi çok sevinçli. Çünkü okuma yazma öğrenen kadınlarımız artık telefon açabiliyor ve hastaneye hangi doktora gittiklerini biliyorlar. 2019 yılında Ankara’nın Japonya Büyükelçiliği hibesiyle merkezimiz açılmış olup, 4 tane atölyeden oluşmaktadır. Atölyelerimizin dışında, oyun odası, konferans salonumuz ve yemekhanemiz mevcuttur. Kursiyerlerimizin bir kısmı İş-Kur bünyesiyle gelmiş olup bunlar genel müdürlük tarafından desteklenmektedir. Kurs hocalarımız ise halk eğitim merkezi bünyesinden geliyorlar" dedi.

Kursiyerler ise gördükleri eğitim sayesinde akıllı telefon kullanabildiklerini, çarşıda alış veriş yaparken tabelaları, satılan ürünleri ve fiyatlarını okuyabildiklerini, hastanede poliklinik ve doktor isimlerini kendim okuyabildiklerini belirterek  emeği geçen başta öğretmen olmak üzere herkese teşekkür ettiler.Kaynak:Kahta Olay