Öztürk: TMO’nun Uygulaması Üreticiyi Hazır Yem Fabrikalarından Kurtaracak

Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk, TMO’nun küçük ve orta ölçekli hayvancılık işletmelerine uygun fiyatla arpa tedariki, üreticiyi hazır yem fabrikalarından kurtarmak ve yem fiyatlarını aşağı çekmek için güzel bir uygulama. Emeği geçen her kese teşekkür ediyoruz ”dedi.

Öztürk: TMO’nun Uygulaması Üreticiyi Hazır Yem Fabrikalarından Kurtaracak

Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk, Tarım Bakanlığının TMO aracılığı ile küçük ve orta ölçekli hayvancılık işletmelerine yönelik başlatmış olduğu uygun fiyatla arpa tedariki uygulamasına ilişkin yapmış olduğu açıklamada, uygulamanın yerinde bir uygulama olarak üreticinin elini biraz daha rahatlattığını söyledi.

Uygulamanın üreticiyi hazır yem fabrikalarından kurtardığını, uygulama ile hayvancılıkla beraber et ve süt üretimi yenide canlanacağını umut ettiklerini belirtti.

Uygulamanın sadece arpada değil mısır da da devam edeceğini ve pamuk tohumu küspesi, ayçiçeği küspesi ve soya gibi diğer yem protein kaynaklarında da devam etmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, bakanlığın bu uygulamasına ilişkin yapmış olduğu açıklamada;

“Tarım ve orman bakanlığının başlattığı yemde üreticiyi destekleme ve yeme müdahale programı ADDSYB ve Adıyaman TMO ortak çalışması ile küçük ve orta ölçekli hayvancılık işletmelerine uygun fiyatla arpa tedariki çalışması başladı. TMO tarafından başlatılan ucuz arpa temini daha önceden küçük üreticiler fatura olmadığından yüzde 8 KDV ödemek zorunda kalıyordu. Arpa fiyatının piyasanın 300- 350 TL /ton olarak hem piyasadan ucuz hem üretici birlik üzerinden aldığı için yüksek KDV ödemediğinden daha uygun fiyata gelmektedir.

Bakanlığımızın bu uygulaması üreticinin elini biraz daha rahatlatmıştır. Bu uygulamanın sadece arpada değil mısır dada devam edeceğini ve hatta diğer yem protein kaynaklarında da ( pamuk tohumu küspesi, ayçiçeği küspesi soya vs.) devam etmesi gerekir. Bu uygulama bizi hazır yem fabrikalarından kurtarmak ve yem fiyatlarını aşağı çekmek için güzel bir uygulama.Bizlerde artık kendi yem rasyonumuzu evimizde hazırlayıp pahalı yemlerden kurtulmamız gerekir. Böylece hayvancılıkla beraber et ve süt üretimi yenide canlanır. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu uygulamanın hayata geçirilmesinde emekleri bulunan Sayın Bakanımıza ve emeği geçen her kese üreticilerimiz, birlik üyelerimiz adına şükranlarımı sunuyorum ” dedi-KAHATADA BUGÜN