Palanlı Mağarası turizme kazandırılacak

Palanlı Mağarası turizme kazandırılacak

HABER MERKEZİ-Adıyaman–Çelikhan Karayolunun 10'uncu kilometresinde bulunan,tarihi rivayetlere göre geçmişi 40 bin yıl öncesine dayanan ve defineciler tarafından tahrip edilen Palanlı Mağarası turizme kazandırılacak.

 Palanlı Mağarasını inceleyen Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, "Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi (İPA) kapsamında, tarihi alanın çevre düzenleme çalışmalarını ziyaretçi karşılama merkezi ile patika yollar yapacağız." dedi.

Defineciler tarafından mağara içinde kaçak kazı yapanlar tarafından duvarlarındaki geyik, dağ keçileri ve insan figürleri de sökülerek çalınan, sprey boyalar ile tahrip edilen arkeolojik sit alanı olarak tescillenen Palanlı Mağarası'nda Vali Mahmut Çuhadar, incelemede bulunarak Müze Müdürü Mehmet Alkan’dan bilgi aldı.

Palanlı vadisinde yer alan mağaraya ulaşmak için 200 metrelik dik ve sarp kayalıkları tırmanarak çıkan Vali Çuhadar, mağarada çizilen keçi figürlerini inceledi.

"Yerli ve yabancı turistlerimizi Adıyaman’ın tarihi ve doğal güzelliklerini görmeye davet ediyorum"

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaparak bu uygarlıkların kalıntılarını taşıyan, zengin tarihi, doğal ve kültürel değerleri ile tarih sahnesindeki yerini alan Adıyaman’ın il geneline yayılmış 300'e yakın kültür varlıkları ile adeta açık hava müzesi konumunda olduğunu belirten Vali Çuhadar, şu ifadelere yer verdi:

"Adıyaman, Anadolu coğrafyasında birçok uygarlığın büyüleyici kalıntılarına ev sahipliği yapan bir kültür ve turizm kentidir. Bu önemli tarihi merkezlerden biride bugün ziyaret ettiğimiz ve 40 bin yıllık bir geçmişi olduğu rivayet edilen tarihi Palanlı Mağarasıdır. Paleolotik döneme ait olan ve arkeolojik sit alanı olarak tescillenen Palanlı Mağarasını turizme kazandırmak ve burayı bir çekim merkezi haline getirebilmek amacıyla Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi (İPA) kapsamında, tarihi alanın çevre düzenleme çalışmalarını, ziyaretçi karşılama merkezi ile patika yollar yapacağız. Bu proje kapsamında ayrıca, ilimizdeki 9 tarihi ören yerinin de çevre düzenlemesi çalışmalarını yapıyoruz. Böylece Adıyaman'da turizmden elde edilen katma değerin artırılmasını hedefliyoruz. Yerli ve yabancı turistlerimizi sevginin, kardeşliğin ve barışın timsali Adıyaman’ın tarihi ve doğal güzelliklerini görmeye davet ediyorum."