Recep gurubu içme suyu hattı ne zaman yenilenecek?

Sincik, Kâhta ve Samsat ilçelerine bağlı 84 köyün içme suyunu karşılayan, zamana ve kullanıma bağlı olarak yıpranan Recep gurubu içme suyu isale hattında sıklıkla yaşanan arızalar vatandaşları mağdur edip, su israfına sebebiyet vermeye devam ediyor.

Recep gurubu içme suyu hattı ne zaman yenilenecek?

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, 25 Ağustos 2020 tarihinde yapmış olduğu açıklamada, 2019 yılında yatırım programına alınan, 136 milyon keşif bedeli Recep İçme Suyu isale hattı inşaat yapım işi ihalesinin 14 Ekim 2020 tarihinde yapılacağını açıklamıştı.

Aradan bir yıl geçmesine rağmen Recep gurubu içme suyu isale hattının yenilenmesine yönelik herhangi bir gelişme olmazken, yıllardan beri zamana ve kullanıma bağlı olarak yıpranan isale hattındaki borularda sıklıkla yaşanan patlama ve arızalar nedeniyle 84 köyde yaşayan insanları mağdur etmeye ve su israfına sebebiyet vermeye devam ediyor.

İsale hattında meydana gelen patlamadan dolayı 5 günden beri susuz olduklarını, su ihtiyaçlarını tankerlerle taşıdıkları sağlıksız sulardan karşıladıklarını belirten bazı köy muhtarları ve köylüler, yaz sıcağı altında 5 gündür susuz olduklarını belirterek, “Bu sorun yıllardır devam ediyor. 5 gündür susuzuz. Su ihtiyacımızı traktörlerin sağlıksız su tankları ile karşılıyoruz. Bu çilemiz ne zaman bitecek? Sözde geçtiğimiz sene isale hattı yenilenmiş olacaktı. Hani nerde?” diyerek tepki gösterdiler.

İl, İlçe yöneticilerinin bir yıl önce yapmış oldukları açıklamalarda Recep gurubu içme suyu isale hattının 14 Ekim 2020 tarihinde yapılacağını söylemlerine rağmen sorunun çözümü adına halen herhangi bir adım atılmadığını belirten köylüler ve bazı muhtarlar, yöneticilere ve siyasilere çağrıda bulunarak, ”Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamımız Sayın Milletvekillerimiz. Bu sorunu kışın daha fazla yaşıyoruz. Kış mevsimine girilmeden isale hattının yenilenmesini istiyoruz" şeklinde taleplerini dile getirdiler.-KAHTADA BUGÜN