Tutdere: Kooperatifler Tarım Kredi Kooperatifleri Statüsünde Değerlendirilmeli

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “kooperatifçiliğin üreticilerin sorunlarını çözmesi için mutlaka ve mutlaka Tarım Kredi Kooperatifleri statüsünde değerlendirilmesi ve verginin mutlaka aşağılara çekilmesi, kooperatiflerin tarım ürünü statüsünde ve hibe desteklerinden faydalandırılarak önünün açılması gerekiyor ”dedi.

Tutdere: Kooperatifler Tarım Kredi Kooperatifleri Statüsünde Değerlendirilmeli

Yaklaşık bir haftadan beri Kâhta’da esnaf ve köy ziyaretlerini sürdüren TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, basın mensuplarını ziyaretleri kapsamında bir araya geldiği Kâhta’da Bugün Haber Sitesi imtiyaz sahibi Ziya Bozkurt’a tütün yasası, kooperatifleşme sürecine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

AK Partinin tütün meselesinde uluslararası tekellere teslim olmuş durumda olduğunu, onların çıkarlarını koruyacak düzenlemeler yaptığını iddia eden Tutdere, iktidarın getirdiği düzenlemede sarmalık tütün üreticilerinin kuracağı kooperatifi Philip Morris başta olmak üzere uluslararası özel dev sigara şirketleri ile aynı kefeye koyduğunu söyledi.

Kooperatiflerin bugün için yüzde 40 vergi, ÖTV, yüzde 18 KDV ve yüzde 2 stopaj  vergisiyle yüzde 62’ye tekabül eden vergi sistemi ile dev sigara şirketleri karşısında ayakta kalma şansının olmadığını belirten Tutdere, geçmişte Ecevit’in haşhaş olayında Amerika başta olmak üzere emperyalist ülkelere rest çekip haşhaş ekimini gerçekleştirdiği gibi CHP iktidarında da büyük uluslararası sigara şirketlerine karşı üreticiyi koruyacak mekanizmaları oluşturacaklarını söyledi.

Statü olarak Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan kooperatiflerin üreticilerin sorunlarını çözmesi için mutlaka ve mutlaka Tarım Kredi Kooperatifleri statüsünde değerlendirilmesi ve verginin mutlaka aşağılara çekilmesi gerektiğinin altını çizen Tutdere, açıklamasında şunları ifade etti;

“Kâhta ziyaretimizde ilçede ciddi sayıda tütün satan esnaf olduğunu gördük. Bu esnaflarımızla görüşmelerimizde geleceğe dair ciddi bir kaygılarının olduğunu müşahede ettik. 12.’inci aydan sonra ne yapacağız şeklinde bizden beklentileri olduğunu müşahede ettik. Bizler uzun süredir AK Parti iktidarının sarmalık tütüne ilişkin yanlış uygulamalarını halkımızı yoksulluğa götüreceğini, Adıyaman tütününü ise bitireceğini hep söyledik. Bu konuyu defalarca meclis gündemine taşıyarak sorunun çözümüne katkı sağladık.

“Kooperatifler uluslararası özel dev sigara şirketleri ile aynı kefeye konuldu”

Bildiğiniz gibi iktidar tütün sorununu çözmeye yönelik bir kooperatif modeli ortaya attı. Bu kooperatif modeli bu şekilde Adıyaman’ın tütün sorununun çözmeye yetmeyecek. Bunun sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Özellik AK Parti’nin sarmalık tütüne ilişkin getirmiş olduğu yönetmelik bizim Adıyaman’ımızın gelir kaynağı olan ve dünyada bir marka olan tütün meselesini çözmeye yetmeyecektir. Sebebi şu; iktidarın getirdiği düzenlemede sarmalık tütün üreticilerinin kuracağı kooperatifin Philip Morris başta olmak üzere uluslararası özel dev sigara şirketleri ile aynı kefeye konulmuş olmasıdır. Dolayısıyla biz ulusal olarak ve ekonomik güç olarak birbirinden farklı olan iki kuruluşun, iki organizasyonun aynı yönetmelikte değerlendirilmesinin doğru olmadığını söylüyoruz. Bu konuyu defalarca TBMM’de Genel Kurul gündemine getirdik.

“Kooperatifler Tarım Kredi Kooperatifleri statüsünde değerlendirilmeli, vergi mutlaka aşağılara çekilmeli”

Bunun dışında en önemli ikinci mesele ise vergi meselesi. Üreticilerimizin kopektiler aracılığı ile örgütleniyor olması güzel bir şey. Ancak şu anda vergi yüzde 40. ÖTV, yüzde 18 KDV  ve yüzde 2 stopaj vergisiyle birlikte bu oran yüzde 62’ye tekabül ediyor.  Bu hali ile tütün kooperatiflerinin dev sigara şirketleri karşısında ayakta kalma şansı yoktur. Buradan bir kez daha iktidara çağrıda bulunuyoruz; kooperatifçiliğin üreticilerin sorunlarını çözmesi için mutlaka ve mutlaka Tarım Kredi Kooperatifleri statüsünde değerlendirilmesi ve verginin  mutlaka aşağılara çekilmesi, kooperatiflerin tarım ürünü statüsünde ve hibe desteklerinden faydalandırılarak önünün açılması gerekiyor. Aksi takdirde bu kooperatif modeli ve bu vergi sistemi ile kooperatiflerin ve üreticilerin arzuladıkları şekilde önünün açılması mümkün değildir.

Kooperatiflerin  mutlaka ve mutlaka devlet tarafından desteklenmesi lazım. Kooperatifçilik yeni bir model olacağı için bir geçiş dönemi olması lazım. Maalesef AK Parti bunu yapmadı. En önemlisi ise tütün ticaretinde 3 yıldın 6 yıla kadar hapis öngören yasanın çöplüğe atılması lazım. Bu hapis cezaları üreticinin sırtında olduğu sürece üretecinin nefes alma şansı yok.

“Tütün üreticiliği devlet tarafından desteklenmeli”

Şu anda kurulan kooperatifler statü olarak Ticaret Bakanlığı’na bağlı. Vergilendirmede sanayi statüsünde değerlendirilmiştir. Üretici 100 kilo tütünün 60-70 kilosuna yakınını vergi olarak devlete verdiği zaman üreticinin ailesini geçindirme şansı yok. Tütün üreticiliği oldukça zahmetli bir iş. Mutlaka  devlet  tarafından desteklenmesi lazım. Bütün vergi yükünün üreticinin sırtına konulması ciddi bir mağduriyet yaratacaktır. Vergi rejimi ve kooperatif statüsü ile ilgili yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Biz bu düzenlemeleri gündemleştireceğiz. Sorunu takip ediyoruz. Bu meselenin kökten halledilmesi için herkes ile görüşüyoruz. Bu konuda her türlü caba ve gayreti göstermeye devam edeceğiz. Tespit etmiş olduğumuz bu her iki başlık iktidar tarafından dikkate alınmalı ve bu konuda mutlaka bir çözüm ortaya konulmalıdır.

“AK Parti iktidarı uluslararası tekellere teslim olmuş durumda”

Üreticilerimize ve Adıyaman halkına verdiğim sözümü buradan bir kez daha tekrar ediyorum; inşallah ilk sandıkta iktidar olacağız. İktidarımızda, Adıyaman halkının temel geçim kaynağı ve milli olan tütünün yaşaması için, üreticilerimizin bu ürünün alım ve satımını rahat bir şekilde yapmalarını sağlayacak ulusal mekanizmaları oluşturacağız. Üreticimizi kollayacak yasal zemini oluşturacağız. Biz buna inanıyoruz. Geçmişte rahmetli Ecevit nasıl ki haşhaş olayında başta Amerika olmak üzere emperyalist ülkelere rest çekip haşhaş ekimini gerçekleştirmiş ise biz de büyük uluslararası sigara şirketlerine karşı üretecimizi koruyacak mekanizmaları oluşturacağız. Şunu samimiyetle söylüyorum; tütün meselesinde AK Parti iktidarı uluslararası tekellere teslim olmuş durumda. Onların çıkarlarını koruyacak düzenlemeler yapıyor. Ülkemizde tütün üretiminde gün geçtikçe düşüş var. Tütün ithalatında çok büyük kolaylıklar var. Eskiden fon vergisi vardı. Fon vergisi kaldırılınca dışarıdan tütün ithalatı çok kolaylaştırıldı. İthalat kolaylaşınca haliyle yerli üretim bundan zarar gördü. Sorun büyük, mutlaka çözülmesi gerekiyor. Ama Adıyaman’da tütüncüler daha güçlü. Tütüncülerin sesini Türkiye’ye ve dünyaya duyuracak bir milletvekilleri var; Tutdere var. İnşallah her zaman olduğu üreticilerimizle beraber çözüm için elimizden gelen gayret ve çabayı göstermeye devam edeceğiz ”diye konuştu.-KAHTADA BUGÜN