Tütün Yasası Sil Baştan Ele Alınmalı

(KÂHTA’DA BUGÜN)-Bir asra yakın süredir Türkiye'nin gündeminden düşmeyen tütün, sorun olmaya devam ediyor.

Tütün Yasası Sil Baştan Ele Alınmalı

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemi ve Cumhuriyet dönemi boyunca sorun olan tütün, aradan geçen bir asra yakın süredir bir türlü çözülemedi.

Sorunun çözümü için kolları sıvayan AK Parti iktidarının 2017 yılından beri yapmış olduğu çalışmalar neticesinde yasal düzenleme yapılmış, 3 yıl süren yönetmelik çalışmalarının ardından hazırlanan tütün yasasının 1 Temmuz’da uygulamaya geçirilmesiyle birlikte Adıyaman’da yaşanan protesto gösterileri sorunu çözmeye yetmediği görüldü.

Türkiye’de 1940’lı yıllarda çakmak yasağı ile başlayan ve bu tarihten bu yana kaçak ürün kapsamına alınan sarmalık tütüne 1995'te tütüne kota getirildi. Tütünün asıl bitirildiği tarih 2001 yılıdır. Merhum Ecevit'in Başbakanlığı döneminde, Özelleştirme Yüksek Kurulunun 5.2.2001 tarihli 2001/06 sayılı Kararı'yla TEKEL özelleştirme kapsam ve programına alınarak TEKEL'in özelleştirilme süreci resmen böylece başlamış, buda yerli tütünün sonu olmuştur.

Yine, aynı şekilde, Kemal Derviş yasaları olarak bilinen 4733 sayılı Tütün Kanunu, IMF'ye verilen taahhütler kapsamında hazırlanan Derviş yasalarından bir tanesiydi.

AK Parti iktidarı tarafından tütünün yasal bir zemine oturtulması amacıyla 2017-2019 yılından bu yana yapılan çalışmalar yönetmelik Aralık 2020'de çıktı.

2017 yılın bu parlamentoda hem 4733 sayılı kanununda ham de 5637 sayılı kaçakçılık kanununda yapılan değişiklikle özellikle tek başına içme özelliğine sahip tütün üreticilerinin kuracağı kooperatifler eli bu tütünün alımının, satımının yapılması yasalaştı. Aynı şekilde kaçakçılık kanununda da yapılan bir düzenleme ile ticaret belgesi almadan bakanlıktan yetki belgesi almadan tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını ön görüldü.

Kaçakçılık kanununa eklenen 3 yıl ila 6 yıl arasında öngörülen hapis cezasının da yürürlük tarihi şimdiye kadar birkaç defa ertelendi. Son tarih 1 Temmuz 2021 de belgesi olmadan tütün ve tütün ürünlerinin satışının yasaklanmasıyla ilgili yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte başta Çelikhan ilçesi olmak üzere Adıyaman’da iki boyunca protesto eylemleri yapıldı.

Tütün üreticiliği ile ilgi ve alakası olmayan çok sayıda içerden ve dışardan gelen provokatörlerinde eylemlere karışmasıyla Kâhta-Adıyaman karayolu başta olmak üzere Çelikhan ve Gölbaşı ilçesinde 14 saat süreyle yol ulaşıma kapatıldı, Çelikhan’da elektrik akımına kapılan işçi hastaneye ulaştırılamadan yaşamını kaybetti, hamile bayan ambulansta doğum yaptı.

Adıyaman tütün üreticisi, daha önce yaşandığı gibi bugünde yaşanan ve Adıyaman için iyi bir sınav olmayan tütün eylemlerinin bir daha yaşanmaması için yerli ve milli olan tütünün kaçak statüsünden çıkarılmasını, tütün üreticisini kapsayacak, sarmalık tütün işletmeciliğini kolaylaştıracak ve hiçbir cezayı ön görmeyecek bir yasal zemine kavuşturulmasını istiyor.

Kâhta’da Bugün Haber olarak görüştüğümüz tütün üreticileri, tütün yasasının üreticiyi tüccar ile kooperatifler arasına sıkıştırmayacak, üreticiden yana, anlaşılır bir şekilde sil baştan düzenlenmediği sürece sorunun bitmeyeceğini dile getirdiler.

Tütün üreticileri, sağlam bir altyapının oluşturulması için şu önerilerde bulundular;

-Mevcut yasal düzenlemeden vazgeçilmeli,

-Tarım Bakanlığının öncülüğünde Tarım Müdürlükleri, Ziraat Odaları, Önder Tütün üreticileri ve Kurumsal Tütün İşletmecilerinden oluşan bir komisyon kurulmalı,

-Bu komisyon tütün üretimi ve sarmalık tütün satışına ilişkin yol haritası belirlemeli,

-Belirlenecek yol haritası; tütün üreticileri için tütün üreticileri birliği, sarmalık tütün işletmeciliği için ise ya sanayi odası bünyesinde yada kooperatifleşerek nihai hedef tütün borsası olacak şekilde örgütlenme hedeflemelidir.

-Bu konuda hazırlanacak dosya Tarım Bakanlığına sunularak sağlam bir yasal statüye kavuşturulması için bakanlık tarafından meclis gündemine taşınmalı” şeklinde öneride bulundular.

Kâhta’da Bugün Haber olarak iktidar, muhalefet tüm siyasi partilere çağrımızdır;

Tütün, tarım ve tarım destekleri kapsamına alınmıştır. Kendi milli ve yerli ürünümüz olan tütün, yaklaşık bir asırdan beri yanlış politikalar sonucu kaçak kapsamına alınarak tütün sahibi Anadolu insanına çok ağır züllümler yaşatılmıştır. Türki ’yenin tütün sorunu, siyaset üstü bir akıl ile iktidar-muhalefet demeden tüm siyasi partilerin bir araya gelmesiyle bir daha bu ülke insanına zulümler yaşatılmamak üzere yasal bir zemine oturtulmalıdır. Aksi takdirde haklı talep içeren eylemler illegal yapıların malzemesi olacaktır, devlet ile millet arasındaki makas gün gittikçe daha da açılacaktır.-HABER: ZİYA BOZKURT