Üreticinin Sessiz Çığlığı Gölgesinde Badem Zirvesi

Kâhta Badem Üreticileri Birliğinin Badem Randıman Taban Fiyatını 55 kuruş olarak açıklamasına sosyal medya üzerinden tepki yağdığı sırada, Kâhta’da Karakuş Tarihi Ören Yerinde 'badem zirvesi' düzenlendi.

Üreticinin Sessiz Çığlığı Gölgesinde Badem Zirvesi

Kâhta Badem Üreticileri Birliğinin Badem Randıman Taban Fiyatını 55 kuruş olarak açıklamasının ardından karara soysal medya üzerinden tepki yağdığı sırada İpekyolu Kalkınma Ajansının Koordinesinde Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Tarım Kredi Birliğinin desteğinde Kâhta’da Karakuş Tarihi Ören Yerinde 'badem zirvesi' düzenlendi.

Ana muhalefet Partisi milletvekilinin de hazır bulunduğu zirvede, ağır girdi maliyetleri karşısında ezile ezile belini doğrultamayan üreticinin durumundan bahsedilmezken, üreticinin ürününü hak ettiği değerden almayan Tarım Kredi Kooperatifine ait Badem İşleme Tesislerine verilen desteklerden ve Adıyaman’da kurulacak Tarım Mükemmeliyet Merkezinden bahsedildi.

Zirvede bunlardan bahsedilirken kısa süre önce Kâhta Badem Üreticileri Birliği tarafından 55 kuruş olarak açıklanan badem randıman taban fiyatına badem üreticileri sosyal medyada yer alan haberi yorum yağmuruna tuttu.

Kararı yok hükmünde gördüklerini belirten yorumcular, “Elektrik kw vergiler dahil 1.23 lira olmuşken işçilik yüzde 50 artmışken mazot 7.50 TL iken siz kimlere veya neye göre fiyatı 55 açıklıyorsunuz ”şeklinde tepki gösterdiler.

Kayısıya incire ay çekirdeğine taban fiyat belirleyen Bakanlığın neden bademe taban fiyat ve TMO’ya alım garantisi vermediğini söyleyen üreticiler, Ülke olarak yüzde 70 dışa bağımlıyken Kâhta sadece yüzde 10 nü karşılayabilirken kimlere göre nasıl fiyat belirliyor ”şeklinde sordu.

Ahmet Emin Erben isimli üretici, Badem Birliğinin 55 kuruş olarak açıklamış olduğu Badem Randıman Taban Fiyatı sosyal medyada yer aldığı haberinin altına yapmış olduğu açıklama;

“Adıyaman Kâhta badem üreticileri birliğinin açıklamış olduğu basın açıklamasında en büyük üretim alanı olduğu ve aynı zamanda fiyatın randıman çarpı 55 olduğunu beyan etmiştir. Şimdi soruyorum ülke olarak yüzde 70 dışa bağımlıyken Kâhta sadece yüzde 10 nü karşılayabilirken kimlere göre nasıl fiyat belirliyor.

Gübre torba fiyatı geçen yıl DAP 150 TL iken şimdi 330 TL ve satış yok sevkiyat başladığında kaç olur Allah bilir. Elektrik kw vergiler dahil 1.23 lira olmuşken işçilik yüzde 50 artmışken mazot 7.50 TL iken siz kimlere veya neye göre fiyatı 55 açıklıyorsunuz. Siz üreticinin değil birliğini iki kişiyi bile bir araya getiremezsiniz.

 Bakanlık neden suskun üretici neden suskun geçen yıl gümrük vergisi sıfırlanırken ithal badem getirilirken üretici niye susuyor. Kayısıya incire ay çekirdeğine taban fiyat belirleyen Bakanlık neden bademe taban fiyat ve TMO olarak alım garantisi vermiyor. Bundan kimler nasıl ve ne şekilde rant sağlıyor.

Yazık bu üreticiye sizin açıkladığınız fiyat benim için “YOK HÜKMÜNDEDİR” Artık gerisi de üreticinin düşüncesine kalmıştır ”şeklinde tepki gösterdi.-KAHTADA BUGÜN