Yarım Kalan Ve Yapılacağı Sözü Verilen Yatırımlar Ne Olacak?

KAHTA'DA BUGÜN -Kahta, yarım bırakılan veya sözü veril ’ipte yapılmayan projeler mezarlığına döndü. İlçe halkının artık yarım kalan yatırımları beklemeye tahammüllü kalmadı.

Yarım Kalan Ve Yapılacağı Sözü Verilen Yatırımlar Ne Olacak?

Türkiye salgın ile mücadele ederken, ülke genelinde, bölgemizde ve çevre illerimizde büyük projeler hız kesmeden devam ediyor. Ancak, bu durum Kâhta’da öyle değil. Kâhta’da neredeyse tüm yatırımlarda şalter indirmiş durumda.

Kâhta’da sözü verilen yatırımların bir kısmı yaz sözde, ya proje aşamasında kaldı, yapımına başlanılan bir kısım yatırımlar ise bir süre sonra ya ödenek sıkıntısı ya da yüklenici firma ile ilgili sorun var denilerek yarım kaldı.

Son dönemlerde yılan hikâyesine dönen yatırımlarda heba edilen kaynak miktarı milyarları buluyor.

İlçenin yöneticileri başta olmak üzere siyasilerini nasıl olsa virüs var, ‘Salgın ile ilgili yapabildiğimizi yapalım’, gerisi çok da mühim değil anlayışında olduklarını düşünüyoruz.

Bırakın yeni projeler üretmeyi, en azından hem milletin cebindeki paranın heba olmaması, hem de başlayan projelerin bir an önce tamamlanıp hizmete alınması gerekiyor.

Bugüne kadar ilçemize yapılan ve milyonların harcandığı bu yatırımlar ne zaman bitecek?

Peki, Kâhta’da, yarım kalan ve tamamlanmayı bekleyen projeler neler?

En önemli proje Kâhta’da 2016 yılında yapımına başlanan ve yüzde 15 fiziki yapısıyla yarım kalan içeresinde yarı olimpik yüzme havuzu bulunan 2.500 kişilik spor kompleksi.

Diğer bir proje ise Atatürk mahallesinde eski hamamın yerine yapılması planlanan ve ödeneği çıktı denilen Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi.

Yine ilçemizin vizyon projesi sayılabilecek Sahil Yolu Projesi. Bir önceki belediye yönetimi döneminde Belediyes ile Kaymalığın ortak projesi olarak yapımına başlanan 7 kilometrelik Sahil Yolu Projesinde yol açma çalışmaları yapılmış, ancak kamulaştırması gereken bazı parsellerden dolayı çalışma durdurulmuştu.

Yetkililer kamulaştırma işlemlerinin sonuçlanmasının ardından çalışmaların devam edeceğini belirtilmişti.2019 seçiminde yaşanan yerel yönetim değişikliği Sahil Yolunda belirsizliğe neden oldu. Mevcut belediye yönetiminin projeden çekilmesiyle Sahil Yolu Projesinin Millet Bahçesi kapsamında İl Özel İdaresi tarafından yapılacağı ve çalışmaların kısa sürede başlanacağı belirtilmişti. Aradan 2 yıl geçti Sahil Yolu Projesinde hiçbir gelişme olmadı.

Yine bölgemiz için önemli bir diğer projede Nissibi-Narince-Kahta arası duble yol projesi.2016 yılında dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından temeli atılan 42 kilometrelik duble yol çalışması bir türlü bitmek bilmedi. Ağır ilerleyen yol çalışmalar nedeniyle yoldaki düzensizlikten kaynaklı bugüne kadar ölümlü ve yaralanmalı çok sayıda kazanın yaşanmasına neden oldu.2018 yılında tamamlanacağı söylenen ve tarafımızdan birçok kez gündeme getirilen yolun akıbeti belirsizliğini kuruyor.

Birileri gibi Menzil yolunun duble yol olarak yapılmasına karşı değiliz. Bize göre İlimizin değil ülkemizin İnanç Merkezlerinden bir tanesi olan Menzil’e bu yatırım yerinde ve geç kalınmış bir karardı. Ancak, bu yola verilen önem ve ehemmiyetin aynı şekilde Kahta-Narince-Nissibi arası duble yoluna gösterilmesi gerekirken gösterilmemiş. Kahta-Narince-Nissibi arası duble yolunda çalışmalar ağır ilerlerken, çok sonra yapımına başlanılan Menzil yolu bitme aşamasına gelmiştir.

Yine bu süre zarfında çevre illerimizde çok sayıda köprü, viyadük ve duble yol tamamlanarak hizmete alınırken Kahta Narince-Nissibi arası 42 kilometre 5 yıldır devam etmekte.

GAP kapsamında yapılan Atatürk Barajı için büyük fedakârlık yapan Kâhta’da sulu tarıma alanında hak ettiği yatırımı alamamıştır. Sulu tarıma ilişkin ilçede hayata geçirilmiş bir tek proje yok.

Atatürk Barajı suyu 282 kilometre uzunlukta kanal ile Mardin ovasına taşınırken, Suruç’ta Viranşehir’de ve Bozova’da sulama pompaj sistemleri kurulurken 3 tarafı suyla kaplı ve baraja sıfır noktadaki Kâhta çiftçisi yıllardır kuru tarıma mahkûm edilmiştir.
Yapımları devam eden Çetintepe, Koçali, Gömükan Barajları tabi ki Adıyaman için önemli yatırımlardır.

Ancak ağırlıklı olarak Adıyaman merkez, Samsat ve Besni ilçelerini arazilerinin sulanmasını sağlayacak olan bu projelerden Kâhta sadece Koçali barajından kısmen faydalanıyor. Kâhta’nın sulamayı bekleyen en önemli arazileri Kâhta Çayı ile Fırat arasında yer alan havzada yer alan 121 bin hektar alan arazidir.Bu arazilerin suyla buluşmasını sağlayacak olan da 20009 yılından beri gündemde olan ancak bir türlü bir sonuca ulaştırılmayan Büyükçay Barajı ve HES projesidir.

Kâhta halkının ve bölge insanının gözünde Büyükçay Barajı ve Hes projesi inandırıcılığını kaybetmiş durumda. Biz 12 yıldır bu projeyi konuşurken çevre illerimizde sulamaya ilişkin birçok baraj ve projeler hayata geçirilmiştir.

Turizmde tam bir sahipsizlik söz konusu. Mutlaka ki turizmcilerden kaynaklı sorunlar var. Ancak topu özel sektöre atmadan devletin yapması gereken yatırımın ne kadarının yapıldığına bakmak lazım. 

Yıllardır Nemrut Dağı için yok teleferikti, yok raylı sistemdi, yok yamaç asansörüydü söylenip duruldu. Her turizm sezonunda bunlar pişirilip pişirilip önümüze konuluyor. Cendere köprüsünde ne bir tuvalet, ne de gelen turistlerin soluklanacağı bir mekân var. Daha açıkçası Adıyaman turizmine yönelik ciddi bir proje bugüne kadar hayata geçirilmemiştir, yapılacağı söylenenlerde söylemden öteye gitmemiştir.

Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır ve Batman Hasan Keyf’te yatırımlar göz önünde. Göbekli Tepeye yapılan devasa yatırım ortada.2019 "Göbeklitepe Yılı" ilan edildi ve tanıtımına yönelik bugün Avrupa’nın birçok ülkesinde dijital olarak sergileniyor. Yıllar önce Dünya’nın 8.Harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı için böyle bir organizasyon yapılmamış, tanıtımı hep yerel yönetimlerin inisiyatifine bırakılmış, yapılan amatör tanıtımlar “kendin çal kendin oyna” mantalitesinden öteye gitmemiştir.

Kâhta’da Bugün Haber olarak, sadece önemli gördüğümüz projeleri gündeme taşıdık. Katı atık tesisi, nüfusu 100 bine yaklaşan ilçenin içme suyu ve kanalizasyon altyapı sorunu gibi daha birçok sorun var.
Bu memleketin insanları biran önce bu hizmetleri almak istiyor. Bu konuda atılması gereken adımların muhatabı da ilçedeki siyasi iradedir.

Bu sorunları dile getirdiğimizde daha önceleri yapmış olduğunuz gibi 19 yıllık AK Parti iktidarında Eğitim, Sağlık Adalet ve Sosyal alanda yapılan işleri veya pandemiyi önümüze koymayın. Kimse bun hizmetlerin yapılmadığını inkâr etmiyor. Kahta halkı yarım bırakılan yatırımların tamamlanmasını, taahhüt edilen sözlerin yerine getirilmesini istiyor.

Devletin paralarının ziyan olmaması için, yıllardır hükümete en büyük desteği veren, Adıyaman’ın siyasetini belirleyen konumda olan en büyük ilçesi Kâhta’nın daha yaşanabilir bir belde olması için, virüs ile mücadele ederken bu tür yatırımların da bir yandan sürdürülmesi gerekir. Haber: Ziya Bozkurt