Bugun...
Bizi izleyin:


Ziya Bozkurt


Facebookta Paylaş

Kâhta Unutuldu mu?
Tarih: 08-10-2021 10:00:00 Güncelleme: 11-10-2021 20:46:00


Kâhta’nın gündeminde olan projeleri ya ihaleye çıkarak tasarruf tedbirlerine takıldı ya da durma noktasına gelerek hayaller başka bahara mı kaldı…

Kâhta’da yapılmayan ve yapılamayan bu yatırımların yeniden gündeme alınması için baskı kurulmaması ise dikkat çekiyor.

Milletvekillerinin Kahta’ya eskisi gibi sık sık gelip gitmemeleri ve istişare toplantıları düzenlememeleri akıllara ‘’Kâhta’yı Saadet Partisi’nin almasından dolayı Kahtalılara küstüler mi?’’ sorusunu getiriyor.

Saadet Partili Kahta Belediyesi imkanları dahilinde hizmetlerine devam ederken, merkezi hükümetin ilçedeki yatırımlarının bir kısmı yarım kaldı, sözü verilen yatırımlar ise rafa kaldırılmış gibi.

Bugün için merkezi hükümetin ilçemizdeki tek yatırımı 1 Nolu Sağlık Ocağı bahçesinde yapımına başlanan Sağlıklı Yaşam Merkezi, Aile Sağlık Merkezi ve 112 Acil Sağlık İstasyonu yer alacağı bina inşaatı.

2016 yılında temeli atılan ve 2018 yılında bitirilmesi gereken 42 kilometrelik Kâhta-Narince-Siverek duble yolu bir 3 yıl daha kalacak gibi duruyor.

Yine temeli 2017 yılında atılan ve 2018 yılında bitirilmesi gereken 2.500 kişilik kapalı spor salonu ve yarı olimpik havuzunun yer aldığı spor kompleksinin yapımı tam bir yılan hikâyesi. Yüzde 15 fiziki yapısı gerçekleşmiş olan spor kompleksi bitirilmeyi bekliyor.

Yine yılan hikâyesine dönen ikinci bir proje ise 7 kilometrelik sahil yolu projesi ve Ebu Sadık Deresi çevre düzenlemesi. Belediyenin projeden çekilmesinin ardından TOKİ tarafından ‘’Millet Bahçesi Projesi’’ kapsamında yapılacağı söylenen Sahil Yolu Projesi ve Ebu Sadık Deresi çevre düzenlemesi belirsizliğini kuruyor.

Yine rafa kaldırılan ADSM (Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi) ve TRSM (Toplum Ruh Sağlığı Merkezi) projeleri var.

2018 yılında yatırım programına alınan 30 ünitlik Kâhta Diş Hastanesi (ADSM)’nin 1 Nisan 2021 tarihinde ihalesinin yapılacağı belirtilmişti.

Kâhta ilçe merkezi trafiğinin rahatlatılmasına yönelik Mustafa Kemal Caddesi’nde hayata geçirileceği söylenen üstü meydan olacak şekilde projelendirilen meydan projesi, 3.Etap TOKİ projesi, Köylü Garajı, Diyarbakır Yolu üzeri Yan Yollar ve Küçük Sanayi kavşağından başlayarak AKEDAŞ kavşağına kadar uzanan mesafenin beton asfalt ve ışıklandırılması yine sözü verilen projeler.

Sulama, turizm ve spor ile ilgili projeleri yazacak olsam köşe yetmez.

Aslında 19 yıllık AK Parti’nin Kâhta’daki yatırımlarına baktığımızda ağırlıklı olarak eğitim ve kurumların hizmet binaları ile ilgili. Yani AK Parti iktidarlarında ilçeye kazandırılmış vizyon bir proje yok.

Kâhta belediyesini Saadet Partisi kazandı diye mi hizmetler gelmiyor diye düşünüyoruz. Ancak öyle görünmüyor.

Baktığımızda bir önceki belediye yönetimi AK Partili olmasına rağmen merkezi hükümetin yerel yönetime yeterince destek vermediğini görürüz.

Haydaran İçme Suyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi Projesi İller Bankası’na borçlanarak hayata geçirilmiştir. Oysaki bugün birçok il ve ilçede DSİ bu projeleri hayata geçirmekte. Örnek verecek olursak Besni Erkenek İçme Suyu Projesi bunlardan bir tanesi. Örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Kimse çıkıp pandemiyi neden olarak göstermesin.

Pandemi illaki bazı yatırımların aksamasına veya askıya alınmasına neden olmuştur.

Ancak Kâhta için saydığımız bu yatırımlar pandemi öncesinde gelen yatırımlar.

Ülke geneline, çevre il ve ilçelerde, Adıyaman merkez diğer ilçelerine baktığımızda kamu yatırımlarının durmadığını, yatırımların çeşitli alanlarda devam ettiğini görüyoruz.

Mevcut Belediye Başkanımız birçok kez Kâhta’da hayata geçirmek istediği projeleri başta milletvekillerine ve ilgili bakanlıklara sunduğunu, belediye imkânları ile hayata geçirmek istediği projeleri için yer tahsisi başta olmak üzere pek çok konuda destek görmediğini açıklamıştır.

Yine merkez nüfusu 100 bine dayanan ilçenin birçok mahallesinde halen 60’lı ve 70’li yıllardan kalan elektrik ve ağaç telefon direkleri mevcut. Birçok mahallede internet alt yapısı yok. AKEDAŞ ve TELEKOM yeterince yatırım yapmıyor. Birçok kez dile getirmemize rağmen bir sonuç elde edilemedi.

Yine en önemli sorunlarından bir tanesi Atıksu Arıtma Tesisi sorunu. Arıtma Tesisi olmadığından yıllardan beri Kâhta’nın kanalizasyon atıkları Atatürk Barajı’na akmakta.

Bugün Kâhta hem nüfus bakımından hem de konum açısından her alanda Adıyaman ilçeleri arasında faklı bir yere sahip.

Her seçimde AK Parti’ye büyük destekler veren Kahta’da hükümet bugüne kadar ilçeye vizyon kazandıracak bir proje hayata geçirmemiştir.

Tabi Kâhta’da yatırımların durmasının nedeni, AK Partinin seçimi kaybetmiş olmasına bağlanıyor.

 Merkezi hükümetin desteği olmadan belediyenin kısıtlı bütçesi ile Kahta’ya vizyon kazandıracak bazı projelerin hayata geçirilmesi imkânsız.

Tabi bu yatırımların ilçeye kazandırılmasında siyasilerin olduğu kadar Kaymakamların da rolü büyüktür.

En son 5442 sayılı İl İdaresi Kanununda yapılan düzenleme ile Kaymakamlar  ‘Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtası' olarak tanımlandı. Yani Kaymakamlar aynı zamanda hükümetin de temsilcileridir.

Kaymakamımızla ilgili şimdilik bir şey demeyeceğim.

Donanımlı ancak biraz tecrübesiz görüyorum.

Sorumluluk alacağını ve yatırımlar noktasında çıkış yapacağını umut ediyorum.

İnşallah “ hizmet sürem biran önce bitsin çekip gideyim” diyen Kaymakamlardan olmaz.

Sözün kısası; Kâhta’nın yıllardır heyecanla beklediği ve ilçenin ciddi anlamda ekonomisini kalkındıracak olan bu yatırımlar başka bahara kaldı gibi görünüyor. Kâhta halkı seçimlerde bu yatırımlarla ilgili milletvekili adaylarından ne vaatler geleceğini merakla bekliyor.

Yatırımları hem seçime hem de tasarruf tedbirlerine takılan Kâhta, hayallerinin ne zaman gerçek olacağını yetkililere soruyor!

Selam ve dua ile

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Manken
  Manken
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Haber Paketleri Tv Reklamı
  Haber Paketleri Tv Reklamı
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI