Yollardaki uygunsuz kasisler faydadan çok zarar veriyor!

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahta'da da araçların yavaşlaması için cadde ve sokak üzerlerine yapılan standart dışı kasisler,araçlara sonuçları bakımından faydadan çok zarar veriyor.

Yollardaki uygunsuz kasisler faydadan çok zarar veriyor!

Kasisleri, görevlilerin yapması gerekirken,Kahta ilçe merkezinde bazı vatandaşlar ve kamu kuruluşlarının standartlara uygun olmayan kasisler yapmaları tepkilere neden oluyor.

Standart dışı yapılan hız kesme kasislerinin hız kesmekten çok araçların ön takımlarına zarar verdiğini belirten sürücüler, sürekli olarak yol üzerindeki kasislerden geçmenin araca zarar verdiği kadar yakıtta da zarar ettiklerini belirttiler.

Yollarda hız kesmek için yapılan kasislerin, araçlar dışında insan sağlığına zarar verecek boyutta olduğunu, hamile kadınların çocuklarını bile düşürebileceğini, kanamalara yol açabileceğini söyleyen Tarfik Güvenlik Uzmanları,"Kasislerin standardı olmalı, keyfi olursa faydadan çok zarar verir. Kasisleri, görevlilerin yapması gerekirken, bazı vatandaşlar, kamu kuruluşları korsan kasisler yapıp,yolları kesiyorlar. 

Kasis, sadece okul geçitleri, yayaların yoğun olduğu yerler ve tali yolların anayollara bağlandığı yerlerde uygulanır. Şehir içinde 30, şehir dışında 150 metre önceden uyarı levhası olmalıdır.

Bunların da güvenli görüşü sağlanmalı, özellikle gece görüş olmayan yerlerde görünür hale getirilmeliler. Hız kesici kasisleri betondan, asfalttan, sırt, kasis oluşturma yasaktır.Kasaler TS 6283 standartlarına uygun olarak tesis edilmiş hız kontrol edici tümseklerin kullanılmasıdır. TS 6283 standartlarına göre, tümseklerin genişliği araçların dingil mesafelerine bağlı olarak 3.6 metre ile 3.8 metre, yol sathından yüksekliği 7.5 cm ile 10 cm. ve yol kaplama malzemesi ile aynı cinsten olmalıdır" şeklinde ifade ettiler.-KAHTADA BUGÜN “